استریا استرچ مارک رفع ترک های شکم

پوست بدن از لایه های مختلفی ساخته شده است و متناسب با نقاط مختلف بدن دارای ضخامتهای متفاوتی است.

مثلا پوست ناحیه پلک یکی از نازکترین و پوست ناحیه پاشنه پا یکی از  ضخیمترین نواحی محسوب میشوند.

 

بعضی نقاط پوست تحت کشش است مثل نزدیک مفاصل ودر بعضی نقاط دیگر پوست اغلب ثابت و تحت کشش نیست به همین دلیل در نقاطی که پوست تحت کشش و فشار است جنس پوست طوری است که خاصیت کشسانی و ارتجاعی بیشتری دارد.

 

اما در نقاطی مثل سطح شکم که جزء نقاط کشش یا فشار نیست سطح پوست برای حالت نرمال طراحی شده است ، اما به دلایل مختلف از جمله حاملگی ، چاق شدن سریع و شدید و سایر عوامل ، باعث کشیدگی زیاد پوست میشود ولی پوست فرصت جبران و ساخت لایه های خود را ندارند.

 

پوست دارای شبکه های از رشته های پراکنده و گسترده از پروتئین هایی است که تحت عنوان کلاژن و الاستین نامیده میشود. زمانی که میزان فشار خطوط صورتی و موازی در سطح پوست ایجاد میشود در ابتداد که ترکها ایجاد میشوند چون هنوز میزانجریان خون ددر لایه های عمقی زیاد است به رنگ صورتی است ولی به مرورمیزان فشار بیشتر شده و کاهش خون رسانی باعث میشود رنگ این ترکها از صورتی به رنگ سفید تغییر میکند و حالت ماندگار میشود.

 

مهمترین علل ایجاد ترک  های پوستی چیست؟

دو گروه علت اصلی وجود دارد، علل داخلی و علل خارجی

 

علل داخلی شامل کاهش میزان توانایی پوست جهت ترمیم نواحی مختلف در زمانیکه تحت فشار قرار میگیرند است که میتواند به علت کمبود املاح و ویتامینهای مختلف باشد.

 

ولی علل خارجی شامل فشارهای مستقیم روی پوست در ناحیه مورد نظر است که البته میتواند بصورت موقت باشد ولی خیلی شدید باشد. مثلا در ایام حاملگی میزان فشار تحمیلی در واحد زمان ( چند ماه آخر) خیلی زیاد است و پوست فرصت ترمیم و سازگاری نیست به این تغییرات راندارد، اما وقتی که ختم حاملگی داریم ، فشار خارجی به پوست موقف میشود و در این ایام فرصت مناسبی است که سریعا ترمیم نواحی آسیب دیده شروع بشود.

 

یکی از مهمترین علل خارجی ایجاد ترکهای پوستی ، افزایش وزن بصورت شدید طی زمان کوتاه است که البته در این حالت بر خلاف دوران حاملگی که بیشتر ترکها در نواحی شکم است،در سایر نواحی بدن مثل رانها ، اطراف باسن، اطراف بازوها سینه ها هم دیده میشوند ، که البته به شدت و عمق ترک های ایجاد شده در ایام حاملگی نیست ولی دارای سطح وسیع و گستردگی زیادی در نقاط مختلف بدن است.

 

روشهای درمان ترکهای پوستی شکم:

دو دیدگاه مهم وجود دارد:

1- پیشگیری از ایجاد ترکهای پوستی

2- درمان ترکهای پوستی در مقاطع زمانی مختلف.

 

 

 

 

 

A – درمورد پیشگیری باید به این نکات کاملا دقت بشود:

چند ماه قبل از شروع حاملگی حتما از مکملهای ویتامین های گروه B ، C، E ومواد معدنی که شامل منیزیوم ، روی و سلفیوم است مصرف شود. این مورد بسیار بسیار مهم است یعنی از چند ماه قبل از ایجاد فاشر بر سطح پوست به صورت درونی ذخیره مواد اولیه مورد نیاز برای ترمیم لایه های پوست که در آینده ای نه چندان دور تحت فشار و آسیب قرار میگیرند ، افزایش پیدا کند و در واقع هر چه میزان توانایی پوست برای ترمیم آسیب ناشی از فشار و کشش بالاتر باشد، میزان تخریب لایه های پوست کمتر میشود. اما از زمانی که ایام بارداری شوع میشود و پوست تحت فشار قرار میگیرد باید سطح پوست مواد مورد نیاز جهت ترمیم را از سطح پوست تامین کنیم که چندین روغن بسیار مهم و موثر است.

 

  • روغن جوانه گندم : حتما روزانه 1 الی 2 مربته به صورت آرام و چرخشی در سطح پوست از این روغن مالیده شود، روغن جوانه گندم حاوی مواد پروتئینی بسیار عالی جهت ترمیم لایه های آسیب دیده پوست می باشد.
  • ویتامین c : این ویتامین یکی ازمهترین مواد اولیه های موجود در بدن برای ساخت کلاژن و الاستین میباشد. البته قبلا توصیه شده است که روزانه با مصرف مواد حاوی ویتامین c یعنی انواع مرکبات و میوه وسبزیجات و مصرف ویتامینهای خوراکی حاوی ویتامین c است.
  • روغن شترمرغ: این روغن بکی از موثرترین محصولات جهت پیشگیری از ایجاد ترکهای شکم است. این محصول حاوی ترکیبات نزدیک بدن است و بسیار مناسب ترمیم پوست است یعنی حداقل هر شب یکبار قبل از خواب از این ترکیبات روی پوست مالیده شود.
  • ترکیبات حاوی اسید هیدروکسی که بهترین و ایمن ترین مواد از این گروه آبلمو تازه است . منظور آی لیموترش تازه است نه بعضی از مواد تولید شده صنعتی که به علت گذر زمان از تاریخ تولیدشان میزان کیفیت اثراتشان کمتر است. یعنی روزی یک بار چند قطره روی پوست مالید شود.
  • ویتامین E : روزانه یک عدد کپسول حاوی ویتامین E روی پوست مالیده شود که بسیارعالی در پیشگیری از ایجاد ترکهای شکمی موثر است.

 

 

 

درمان ترکهای شکمی در مراحل اولیه ویا طولانی:

اگر ترک های شکمی (استریا) در مراحل اولیه ایجاد شده باشد یعنی صورتی رنگ باشد میتوانسم با مصرف کرمهای ویژه و روشهای تحریک کلاژن سازی پوست استفاده بشود. یکی از نکات مهم استفاده ار دستگاه های لیزر CO2 فرکشنال یا RF فرکشنال سوزنی ویا میکرونیدلینگ است.

 

اما اگر ترک های شکمی قدیمی وچند ساله باشد یعنی رنگ آهنا سفید باشد ، ابتدا باید با روشهای یاد شده قبلی شروع به تحریک و آماده سازی بافت مورد نظر انجام بشود تا آرام تغیرات ترمیمی شروع شود و به رنگ صورتی تبدیل بشود .

 

از این مرحله به بعد باید مسیر درمان به گونه ای پیش برویم که بتوانیم ترمیم لایه های پوستی را تشدید کرده و بتوانیم لایه های آسیب دیده قدیمی را سریع تر جبران کرد.