دسته‌بندی نشده

فیبروز و اسکارهای پوستی و کلوئید

170

کلوئیدها و اسکارهای هایپرتروفیک با زیاد شدن بافت فیبروز در محل آسیب پوست ایجاد میشوند. اسکارهای هیپرتروفیک در محل زخم روند ترمیم را بیش از حد طی میکنند، در حالیکه کلوئیدها اسکاری با رشد زیاد بوده و از حد زخم فراتر میروند.

شیوع هر دو در زنان و مردان برابر است. کلوئید در هر سنی رخ میدهد ولی بیشتر در زیر 30 سالگی مشاهده میشود. در نژادهایی با پوست تیره تر، شایعتر میباشد. هر دو در همه نواحی پوست دیده میشوند ولی بر روی سینه، سر و گردن و لوبول لاله گوش بیشتر ایجاد میشوند.

اسکارهای هیپرتروفیک و کلوئیدها، در محل ضربه و آسیب از جمله جراحی، سوختگی، سوراخ شدگی، آکنه و محل هرگونه التهاب ممکن است ایجاد شوند.

اسکارهای هیپرتروفیک بصورت پلاکهای خطی سفت و ضخیم در محل تروما تظاهر مییابند. در ابتدا آنها اریتماتو بوده و با گذشت زمان همرنگ پوست میشوند. این ضایعات برآمدگی زیادی دارند. سطح آن صاف، براق و گنبدی است و عروق آن کاملا مشخص است.

کلوئیدها پلاکهای فیبروز و سفتی هستند که از لبه های زخم یا آسیب ,فراتر میروند.کلوئیدها ندولهای سفت، بزرگ، قرمز تا بنفش است. برخی کلوئیدها بسیار بزرگ شده و اندازه آنها به 10 تا 20 سانتی متر یا بیشتر میرسد. بر اساس نوع آسیب اولیه ممکن است کلوئیدها خطی یا ندولر باشند. به ندرت کلوئید روی سینه و شانه بدون آسیب اولیه ایجاد میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *