لیزر الکساندرایت

لیزر الکساندرایت  (Alex) چیست؟

در سالهای اخیر دستگاه های زیادی برای رفع موهای زائد وارد عرضه پزشکی شده اند که بطور کلی شامل دو گروه اصلی هستند:

 1. گروهای شبه لیزر یا لامپ های نوری فشرده مثل ایلایت، ای پی ال
 2. گروهای نوری لیزری مثل الکساندرایت – دایود – ان دی یاگ که پیشرفته ترین دستگاه ND-YAG دنیا فوتونا است

در سیستمهای گروه ۱ یک لامپ زنون بسیار قوی بوسیله منبع قدرت انرژی بصورت لحظه ای روشن می شود و نور شدید و قوی را تولید می کند. سپس در مسیر خروج نور از دستگاه فیلترهایی قرار داده می شود که فقط طول موج خاصی که مورد نیاز است برای از بین رفتن موها از دستگاه خارج بشود و سایر پرتوهای با طول موج متفاوت مهار می شوند.
در دستگاه های گروه ۲ متناسب با نوع دستگاه بطور اختصاصی یک طول موج ساخته می شود. مثال آن همان لیزرهای کم توان است که بصورت اسباب بازی در اختیار کودکان است و با روشن کردن آنها یک طول موج بصورت نور نوار مستقیم ساطع می شود.
لیزر الکساندرایت با طول موج ۷۵۵ نانومتر بهترین طول موج برای جذب انرژی توسط ملانین موجود در ساقه و فولیکول موها است و انرژی بیشتر در لایه های سطحی پوست است. این طول موج ۱۰۰% باعث از بین رفتن فولیکول مو می شود.
اما نکته مهم اینجاست که اگر پوست افراد تیره باشد قسمتی از این انرژی جذب رنگدانه های تیره سطح پوست می شود و باعث ایجاد گرما و احتمال سوختگی در لایه های پوستی است ولی اگر سیستم سرما ساز قوی داشته باشد سطح پوست کاملا خنک شده و در انرژی گرمایی ایجاد شده خنثی می شود و مانع از سوختگی می شود.
این نکته بسیار بسیار مهمی است که در انتخاب مراکزی که دستگاه لیزر الکساندرایت دارند باید مد نظر گرفته شود پس پیشنهاد ما این است که قبل از انجام لیزر در نواحی مختلف بدن از پزشک مجموعه بطور کامل از امکانات و مشخصات دستگاه و استاندارد بودن و داشتن مجوز و تاییدیه های لازم از وزارت بهداشت سوال نموده و برای اطمینان خاطر از آن مرکز بخواهید چند عدد شات بصورت تست روی ساعد شما بزنند که بطور کامل میزان سرمادهی دستگاه را بررسی نموده و بعد اجازه دهید سایر نقاط بدن شما را لیزر بزنند

سوالات مرتبط با لیزر الکساندرایت

آیا هر دستگاه لیزری الکساندرایت است؟

اگر یک دستگاه توانایی تولید طول موج ۷۵۵ نانومتر داشته باشد تحت عنوان کلی لیزر الکساندرایت نامیده می شود. البته نکته مهم این است که چقدر توانایی دقت در تولید این طول موج توسط آن دستگاه وجود دارد که این موضوع فقط توسط سیستم های پیشرفته درآزمایشگاههای علمی و دانشگاهی قابل بررسی است به همین دلیل دستگاههای فاقد استاندارد و مجوز از مراجع بین المللی و وزارت بهداشت عملا توانایی تولید این طول موج را ندارند.

آیا هر دستگاه لیزر الکساندرایت  از نظر کیفیت وکارایی مناسب است ؟

متاسفانه باید بگویم که بواسطه کیفیت عالی دستگاههای الکساندرایت معتبر این نام و آوازه خوب بین مصرف کننده از این خدمات خوب چرخیده است در این میان بعضی از شرکتهای تولید کننده تجهیزات پزشکی افدام به تولید دستگاههای کیفیت متوسط یا پایین می کنند که بتوانند در پوشش خوش نامی لیزرهای الکساندرایت با کیفیت بالا آنها نیز دستگاه هایشان را به پزشکان بفروشد اینجاست که نقش پزشک خریداری کننده این دستگاه در بررسی دقیق و انتخاب آن شرکت و دستگاه بسیار مهم و کار آمد است که دستگاه متفرقه و دارای کارایی پایین برای ارائه خدمات خریداری نکند.

بهترین دستگاه لیزر Alexandrite کدام است؟

لیزر الکساندرایت کندلا به علت بهره مندی از پیشرفته ترین سیستم های روز دنیا جزء اولین دستگاه های لیزر الکساندرایت دنیا محسوب می شود که دارای اثرات درمانی بسیار عالی و کاملا بدون درد و عوارض است . سازمان غذا و داروی امریکا با بررسی کامل و ارزیابی کامل و ارزیابی سخت گیرانه به هر شرکت تولیدکننده ای تاییدیه کیفیت و ایمنی نمی دهد . پس وجود تاییدیه ودر کنار آن تاییدیه وزارت بهداشت ایران یکی از مهمترین دلایل برای بالا بودن ایمنی و کارایی این دستگاه است . دستگاه لیزر الکساندرایت کندلا ساخت کشور امریکا باشد و بطور کامل در آنجا تست های نهایی را طی کرده و پس از کنترل کیفیت وارد کشور ما می شود.

آیا دستگاه لیزر الکسانداریت کندلا درد و سوزش دارد؟

خیر، شما واقعا یک تجربه عالی و راحت از انجام لیزر موههای زاید را با دستگاه لیزر الکساندرایت کندلا تجربه میکنندزیرا این دستگاه از یک سیستم بسیار پیشرفته و منحصر به فردی استفاده میکند که در هیچ یک از دستگاههای لیزر دیگری استفاده نشده است . سیستم سرما دهی که بصورت انحصاری در اختیار شرکت تولید کننده لیزر کندلا است جزء ویژگی های بسیار عالی و برتر این دستگاه نسبت به سایر دستگاههای لیزر الکساندرایت است .

سیستم خنک کننده در دستگاه لیزر الکساندرایت چگونه عمل می کند ؟
سیستم کولینگ مخفف است. سیستم بسیار پیشرفته ای است که محتوی مواد ایمن و سازگار با پوست بدن است چند لحظه قبل از تابیده شدن اشعه لیزر این مواد بصورت پودرهای بلور ریز یخی روی پوست پاشیده می شود و باعث ایجاد سرمای بسیار شدید و لحظه ای می شود و وقتیکه اشعه لیزر به سطح پوست می رسد در واقع پوست خنک و سرد است و امکان سوختگی به صفر می رسد. این سیستم نهایت نبوغ و خلاقیت بکار رفته در دستگاه لیزر الکساندرایت کندلا است که بسیار عالی باعث از بین رفتن درد و سوزش هنگام لیزر زدن می شود و ایمنی فوق العاده بالا برای جلوگیری از سوختن پوست را دارد.

الکساندرایت کندلا چگونه باعث از بین رفتن موهای بدن می شود ؟

ابتدا این توضیح لازم است که موهای بدن در یکی از سه حالت کلی قرار دارند:

 • مرحله رشد یا آناژن
 • مرحله تخریب یا کاتاژن
 • مرحله خواب یا تلوژن

در مرحله اول موها در حال رشد هستند و فولیکول مو قطور است. این زمان بهترین و موثر ترین زمان برای اثر گذاری لیزر روی موهای بدن است.
در مرحله دوم موها تخریب شده و از محل فولیکول جدا شده و آرام آرام از منافذ مربوط در سطح پوست خارج می شوند و این همان مرحله ریزش مو بدن است که در افراد بصورت طبیعی چندین تار مو ریزش دارد .
در مرحله سوم در حالت استراحت موها دیگر امکان رشد و بلند شدن ندارند و در وافع فولیکول مو زنده و غیر فعال است.
در مرحله دوم و سوم اصلا هیچ دستگاه لیزری در دنیا وجود ندارد که بتواند موها را از بین ببرد.

ریشه و ساقه موهای فعال حاوی ماده ای رنگین به نام ملانین هستند که میزان تیرگی این ماده در افراد و نژادهای مختلف متفاوت است. اگر این مقدار کم باشد حالت روشن تر داریم و اگر تیره باشد حالت سیاه تری داریم. از طرفی بعضی از موها دارای ساقه و فولیکول نازک تری هستند و بعضی دیگر دارای ساقه و فولیکول مو ضخیم تر.

در تقسیم بندی رنگ پوست شش گروه داریم :

 • افراد تیپ پوستی ۱ بسیار سفید و دارای کک و مک اغلب چشمهای رنگین دارند و نسبت به آفتاب بسیار حساس هستند.
 • افراد تیپ پوستی ۲ پوست سفید و موههای رنگین دارند ، اینها نیز نسبت نور آفتاب حساس هستند.
 • افراد تیپ پوستی ۳ پوست معمولی و موههای قهوه ای یا تیره نسبت به نور آفتاب معمولی هستند اگر از محافظت کننده های ضد آفتاب استفاده کننده مشکلی ندارند.
 • افراد تیپ پوستی ۴ پوست کمی سبزه تر است و اغلب چشمهای تیره دارند به نور افتاب مقاومت خوبی دارند.
 • افراد تیپ پوستی ۵ پوست قهوه ای یا برنزه کامل هستند . چشمان تیره دارند .
 • افراد تیپ پوستی ۶ پوست کامل تیره مثل سیاه پوستان افریقایی.

لیزر الکساندرایت کندلا با تابش انرژی گرمایی به سطح فولیکول مو و جذب آن توسط ملانین پوست باعث گرم شدن ریشه مو می شود و هر چه مو تیره تر باشد جذب انرژی بیشتر است و میزان گرم شدن بیشتر است و در نهایت باعث سوختن فولیکول مو می شود. ( مثال: قرار دادن دو لباس یکی خاکستری و یکی مشکی در مقابل نور آفتاب ، بعد از مدتی لباس مشکی کاملا گرم می شود ولی لباس خاکستری گرمای کمتری دارد. )

آیا لیزر الکساندرایت کندلا برای هر ۶ گروه تیپ پوستی تاثیر دارد ؟
بله ، به واسطه استفاده از سیستم های بسیار پیشرفته در این دستگاه پزشک بعد از بررسی و تشخیص رنگ پوست افراد، روی دستگاه گزینه مربوطه را انتخاب کرده و دستگاه را به صورت کاملا مطمئن و ایمن تنظیم می کند. البته قبلا دستگاه های لیزر قدیمی تر یا برای سایر شرکت ها فقط توانایی داشتند برای تیپ های پوستی ۱ و ۲ درمان انجام بدهند و برای سایر تیپ های پوستی احتمال ایجاد سوختگی بالا بود ولی به واسطه استفاده از سیستم های پیشرفته کولینگ DCD در دستگاه لیزر الکساندرایت کندلا این مشکل به طور کامل مرتفع شده است.

آیا تمام افراد می توانند با لیزر الکساندرایت کندلا برای رفع موهای زائد اقدام کنند ؟
خیر، با توجه به پیشرفته بودن دستگاه و داشتن درجه ایمنی بسیار بالا ، ولی بعضی افراد که مشکلات خاصی دارند حتما باید ابتدا توسط پزشک معالج بررسی و معاینه شده و بعد اقدام به درمان با لیزر برای آن ها در نظر گرفته بشود.

موارد منع استفاده از لیزر الکساندرایت :

 • افرادی که طی ۳-۶ ماه گذشته مصرف داروی ضدجوش صورت با نام تجاری راکوتان داشته اند از انجام لیزر کاملا منع می شوند.
 • افرادی که طی یک ماه گذشته آفتاب گرفته یا سولار رفته اند.
 • افرادی که بیماریهای پوستی مثل اگزما یا تبخال تناسلی دارند.
 • افرادی که کورتون مصرف می کنند چون مصرف کورتون باعث پرمویی می شود، نیاز به تعداد جلسات بیشتری داریم.

ایا لیزر السکاندرایت کندلا روی تمام موهای بدن اثر گذار است؟
با توجه به نحوه مکانسیم اثر طول موج نوری ، لیزر روی موهای سفید و روشن و رنگی اثر ندارد و این موها فقط توسط روش الکترولیز از بین می رود، اما افرادی که موهای نازک دارند به افرادی که موهای ضخیم تری دارند به تعداد جلسات بیشتری برای رسیدن به نتیجه کامل نیاز دارند.

تعداد جلسات مورد نظر برای نتیجه گیری خوب با لیزر الکساندرایت کندلا چقدر است؟
حداقل ۴ الی ۶ جلسه متناسب با شرایط بدنی افراد درمان نیاز است.

قبل از لیزر موهای زائد با لیزر الکساندرایت  کندلا چه اقداماتی نیاز است؟

 • افرادی که از روشهای رفع موی بدن که باعث آسیب به ریشه ها می شود و مثل اپیلاسیون، بند انداختن و دستگاههای اپی لیدی استفاده می کنند بهتر است حداقل ۲ هفته از زمان آخرین استفاده آنها گذشته باشد یعنی یک بار رویش مو به حدی رسیده باشد که با تیغ ژیلت تراشیده باشند.
 • از انجام کارهایی که باعث تیره تر شدن پوست می شود مثل آفتاب گرفتن و سولار پرهیز نمایند.
 • حداقل یک هفته قبل مصرف کرم های لایه بردار حاوی ترتینوئین و AHA را قطع نمایند.
 • متناسب با سرعت رشد موهای بدن حداقل یک روز قبل از انجام لیزر ناحیه مورد نظر را بااستفاده از تیغ ژیلت یا کرمهای موبر اصلاح نمایید به حدی که هنگام لیزر به اندازه یک میلی متر بیرون زدگی مو داشته باشند البته نباید حدی بلند بشود که هنگام انجام لیزر باعث سوختن بشود.
 • بهتر است ۵ روز بعد پایان ایام قاعدگی لیزر زده بشود زیرا در این ایام بدن خانمها در کمترین میزان حساسیت به درد است همچنین چند روز مانده به شروع دوران قاعدگی بدترین زمان برای انجام لیزر است.

بعد از لیزرموهای زائد با دستگاه الکساندرایت کندلا چه اقداماتی نیاز است؟

 • برای نواحی مختلف بدن که دچار سوختگی ریز و نقطه ای فولیکول مو شده است می توانند از یک بار پوشش کرمهای ضد التهاب و ترمیم کننده زینک اکساید زده بشود.
 • برای نواحی در معرض آفتاب مثل صورت و گردن حتما ضد آفتاب مناسب زده بشود.