پی آر پی PRP

PRP پی آر پی چیست ؟

کلمه PRP مخفف کلمه (PLASMA  RICH  PLATELET) یعنی پلاسمای غنی شده از پلاکت است.

در خون اجزای مختلفی وجود دارد که مهمترین انها شامل گلبولهای قرمز، گلبولهای سفید و پلاکتها است. پلاکتها جزء مهمترین منابع فاکتورهای رشد سلولی بدن هستند. این سلولها در فرآیندهای مهمی مثل انعقاد خون، پاسخ ایمنی، آنژیو ژنزیا همان فرآیند تولید رگهای خونی در بافت، تکثیر سلولی، و ترمیم بافت های آسیب دیده در بدن نقش دارند. پلاکتها حاوی پروتئینها و فاکتورهای رشد مهمی هستند که درانجام امور ترمیمی بسیار کارامد هستند. در واقع پلاکتها در محل آسیب دیده این فاکتورهای رشد را آزاد میکنند و ادامه مسیر ترمیم با این عوامل تسریع میشود. در این پروسه زایش سلولی و بازسازی و جوانسازی سلولها تسریع پیدا میکند و در سنین بالاتر  پوستی باعث افزایش شادابی و طراوت پوستی میشود. درواقع پی ار پی سلول بنیادی نیست اما به علت نزدیک بودن عملکرد این سلولها با عملکردسلولهای بنیادی و همسویی اثرات از پی آرپی در خیلی از جاها به ترمیم توسط سلولهای بنیادی هم نام برده میشود.

پی آر پی PRP چیست ؟

روش انجام PRP

پس از بررسی آمادگی های لازم برای بیماران، ابتدا مقداری حدود 10 الی 20 سی سی خون از بیمار گرفته میشود، این خون داخل کیت های مخصوص PRP ریخته میشود داخل این کیت ها موادی است که مانع انعقاد خون میشود، سپس کیت موردنظر در دستگاه سانتریفیوژ سلولهای خونی از هم جدا میشوند، پلاکتها در بالاترین لایه قرار میگیرد که با سرسوزن به آرامی از روی آن برداشته میشود و آماده تزریق در محل موردنظر است.

مواد کاربرد پی آرپی

PRP دارای موارد استفاده و کاربردهای متعددی است از جمله :

   • چین و چروک های ناشی از افزایش سن در صورت و دستها
   • خطوط اخم و خطوط خنده و اطراف لپ ها
   • پف و تیرگی و گودی اطراف چشم
   • جای جوش و گودی های ناشی از جای زخم های ابله مرغان
   • اسکار های جراحی , سوختگی  و بریدگی ها
   • درمان مفاصل و کمک به ترمیم انها.
   • درمان طاسی موی سر یا ابرو, کمک به کاهش و قطع  ریزش موی سر و حتی رویش مجدد
   • درمان چین و چروک ناشی افزایش سن
   • ترمیم زخمهای قدیمی ناشی از سوختگی، بریدگی ,…
   • تسریع در روند ترمیم زخمهای گسترده.

 

مکانیسم اثر پی ار پی در نقاط مختلف بدن

پلاکتها حاوی موادی هستند که به انها فاکتورهای رشد گفته میشود. این مواد باعث افزایش حجم گردش خون در موضع موردنظر میشود در حالت طبیعی وقتی صدمه یا آسیبی در ناحیه ای از بدن اتفاق می افتد به اصطلاح عمل التهاب ایجاد شده است. طی دوره التهاب پلاکتها با تسریع گردش خون به موضع مربوطه روند ترمیم را تسریع میکند، وقتی گردش خون یک موضع بیشتر شد مواد غذایی و مواد لازم جهت ترمیم و میزان اکسیژن چند برابر میشود و همچنین آنزیم هایی که نیاز است که عمل ترمیم انجام بشود به مقدار بیشتری تولید میشود. همه اینها باعث ایجاد افزایش سرعت ترمیم وجود رگهای جدید در محل موردنظر است که به رگ زایی مشهور است و عامل خیلی مهمی برای افزایش خونرسانی محسوب میشود. در پوست سلولها فیبرو پلاستها مسئول اصلی تولید ماده زمینه ای و افزایش رشد نمو سلولی هستند که طی فرایند پی ار پی خیلی خوب تحریک شده  و فعالیت آنها زیاد میشود. همچنین فولیکولهای موی سر بعد از عمل پی آر پی خیلی خوب فعال میشوند و باعث افزایش قطر موی و افزایش رشد طولی موها میشود.

پی آر پی PRP چیست ؟

 

مزایای استفاده از پی ارپی نسبت به سایر روشها

با توجه به اینکه از خون فرد استفاده میشود احتمال ایجاد واکنش و حساسیت و عفونت نزدیک به صفر است , درصورت استفاده از گیت های استاندارد اثرگذاری این روش فوق العاده است.

همچنین عمق اثر این روش طولانی تر است زیرا اصلی ترین روش ترمیم و بازسازی که در بدن نیاز داریم را فعال کردیم.

البته استفاده از مواد معدنی و مولتی ویتامین ها اثر پی ارپی را چند برابر میکند زیرا هنگام انجام ترمیم حضور این مواد جهت بازسازی بهتر نیاز است

امکان انجام آن در تمام افراد هم اقایان و هم بانوان و هم در ایام شیردهی و حتی حاملگی وجود دارد. در حالیکه برای خیلی از خانم های باردار یا ایام شیردهی انجام سایر امور زیبایی توصیه نمیشود.

در تمام قسمتهای بدن و همچنین به دفعات مکرر قابل انجام است و محدودیت زمانی و تعداد دفعات ندارد.

درمان آسان و اثرگذاری فوق العاده و هزینه مناسب آن از نظر بیماران بسیار مهم است. یک روش غیر تهاجمی است و نسبت به اثرات عالی ان در مقایسه یا عدم ایجاد زخم و خراش و عدم استفاده از مواد تزریق یا دستگاههای گران قیمت نشان دهنده بالا بودن قدرت اثرگزاری این روش است.

نکات و مراقبت های بعد از پی آر پی

بهتر است موضع تزریق PRP تا 24 ساعت بعد از تزریق شسته نشود و هیچگونه ماده شیمیایی ضدعفونی کننده به آن زده نشود.

بهتراست از کرم های مرطوب کننده و ضد آفتابهای بدون رنگدانه استفاده بشود، درصورتیکه اطراف چشم PRP زده شده است توصیه میشود طی چند روز از عینک های آفتابی استفاده بشود.

موارد منع استفاده از PRP

توصیه میشود ابتدا از بیماران یک آزمایش شمارش تعداد سلول خونی CBC گرفته بشود در صورتیکه میزان پلاکت کم باشد از همان ابتدا به بیمار گفته میشود که میزان دریافت خون و تهیه مواد اولیه جهت تزریق بیشتر باشد.

در افراد سیگاری توصیه میشود چند روز قبل از حجم سیگار مصرفی کاسته بشود و حتی بعد از انجام پی ارپی چندروز سیگار نکشند تا اثرگذاری ان زیاد بشود.

در این موارد بهتر است پی ارپی انجام نشود  (موارد منع استفاده از پی آر پی):

   • بیمارانی که دارای عفونت های کل بدن هستند.
   • بیماران دارای سرطانهای پوستی یا سایر سرطانها.
   • بیماران مزمن درمان نشده مثل دیابت کنترل نشده یا ایدز.
   • افرادی که دارای سابقه بیماری های خونی یا اختلالات انعقادی هستند یا کسانیکه داروهای ضد انعقاد مصرف میکنند.

چگونه میتوانیم اثرگذاری پی ارپی را چند برابر کنیم؟

در ابتدا بررسی وضعیت خونی افراد با انجام یک ازمایش خون ساده شامل CBC میزان پلاکت را بررسی می نماییم اگر میزان پلاکتها کم باشد میتوانیم  با انجام روشهای CUPPING سطح پلاکتی را در خون بالاتر ببریم، همچنین استفاده مداوم از مینرالهای مخصوص ترمیم پوستی که شامل سلنیوم، مس، روی و منگنز است میتوانیم اثرگذاری PRP را بیشتر کنیم.

از طرفی به فواصل تعیین شده بعد از انجام پی ار پی انجام مزوتراپی اثرات عالی را بهمراه دارد اگر چند روز قبل از انجام PRP شروع به استفاده از RF مخصوصا در نواحی  صورت انجام بشود، باعث فعال سازی اولیه بستر پوست و فیبروبلاستها میشود و پس از انجام PRP با تکرار مزوتراپی و RF بصورت مداوم  اثر گذاری خیلی خوبی را شاهد خواهیم بود.