فیلر

تزریق ژل تا چه مدت دوام دارد

تزریق ژل تا چه مدت دوام دارد؟

 

چه چیزی تعیین می کند که نتایج فیلر من چقدر طول می کشد؟

ماندگاری فیلرها یکی از رایج تریم سوالاتی است که از مراکز زیبایی پرسیده میشود. پاسخ به این سوال دشوار است چرا که  پاسخ به عوامل مختلفی بستگی دارد که در زیر سعی خواهیم کرد که آن ها را توضیح دهیم. فیلرهای مختلفی در بازار وجود دارد، اما بیشتر آنها فیلر های مبتنی بر اسید هیالورونیک هستند. تنها فیلر های غیر هیالورونیک اسید  که در حال حاضر توسط FDA تایید شده اند Sculptra، Radiesse و Bellafill هستند. فیلر های هیالورونیک اسید  مانند Restylane با پر کردن چین و چروک ها عمل می کنند. ژل هیالورونیک اسید که این فیلرها را تشکیل می‌دهد، عمیقاً به چین و چروک تزریق می‌شود و اساساً چین و چروک را از بین می‌برد. در حالی که برخی از مطالعات نشان داده‌اند که فیلر‌های هیالورونیک اسید  باعث تولید کلاژن می‌شوند، این فیلرها معمولاً با افزودن حمایت به چین و چروک در پایه آن کار می‌کنند. هنگامی که فیلر هیالورونیک اسید  توسط بدن تجزیه شد، باید جایگزین شود. از طرف دیگر فیلر های محرک زیستی با تحریک تولید کلاژن عمل می کنند. ذرات فیلر نسبتاً سریع توسط بدن تجزیه می شوند، اما کلاژن در بسیاری از موارد می تواند سال ها دوام بیاورد. به همین دلیل است که فیلر‌های محرک زیستی مانند Sculptra معمولاً بیشتر از فیلر‌های مبتنی بر اسید هیالورونیک مانند Restylane و Juvederm دوام دارند.

 

 عواملی که طول عمر فیلر را تعیین می کنند:

نوع فیلر مورد استفاده

ناحیه تزریق

اندازه ذرات

غلظت اسید هیالورونیک

مقدار فیلر استفاده شده

بیماران مختلف، متابولیسم های مختلف

نوع فیلر

اول اینکه مدت زمان ماندگاری فیلر به نوع فیلر مورد استفاده بستگی دارد. به عنوان مثال، یک فیلر مبتنی بر اسید هیالورونیک مانند Restylane ممکن است 9-12 ماه دوام داشته باشد در حالی که Sculptra، یک فیلر تحریک کننده زیستی، ممکن است تا 2 سال دوام بیاورد. Radiesse و Bellafill نمونه های دیگری از فیلر های تحریک کننده زیستی هستند.

 

اندازه ذرات

از فیلر‌های مبتنی بر اسید هیالورونیک، فیلر‌های ذرات بزرگ‌تر مانند Restylane Lyft نسبت به فیلر‌های ذرات کوچک‌تر مانند Restylane Silk دوام بیشتری دارند. این به این دلیل است که فیلر‌های با ذرات کوچک‌تر سطح بیشتری در معرض تخریب دارند و فیلر‌های ذرات بزرگ‌تر سطح کمتری برای مقدار معادل فیلر دارند. Restylane Lyft معمولاً 9-12 ماه دوام می آورد در حالی که Restylane Silk 4-6 ماه دوام می آورد.

 

منطقه تحت درمان

محل تزریق فیلر روی صورت نیز بر مدت زمان ماندگاری فیلر تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، فیلر تزریق شده به زیر چشم نسبت به فیلر تزریق شده به لب، ماندگاری بیشتری دارد. فیلرهای تزریق شده به شقیقه ها و زیر چشم ها بیشترین ماندگاری را دارند در حالی که فیلرهای تزریق شده به لب ها کمترین زمان را دارند. به نظر من این تفاوت ها در طول عمر بر اساس میزان حرکت در ناحیه تحت درمان است. لب ها و دهان زیاد حرکت می کنند و بنابراین وقتی فیلر در این نواحی تزریق می شود، دوره های کوتاه تری باقی می ماند. در اینجا فهرستی از نواحی که معمولاً با فیلر‌ها درمان می‌شوند، به ترتیب طول عمر فیلر از بالا به پایین فهرست شده‌اند .

 

شقیقه ها

زیر چشم

گونه ها، چین های بینی، چانه، خط فک

خطوط ماریونت

لب

 

غلظت هیالورونیک اسید

فناوری های اختصاصی مورد استفاده برای تولید فیلر ها نیز بر طول عمر فیلر ها تأثیر می گذارد. به طور کلی، اتصال عرضی بیشتر و غلظت بالاتر اسید هیالورونیک منجر به ماندگاری فیلر می شود. فن آوری های مختلف مورد استفاده برای ساخت فیلر ها عبارتند از:

 

NASHA –  در Restylane، Restylane Lyft و Restylane Silk استفاده می شود.

فناوری Optimal Balance  مورد استفاده در Restylane Refyne، Restylane Defyne

Vycross –  مورد استفاده در Juvederm Voluma، Juvederm Volbella و Juvederm Vollure

Hylacross –  در Juvederm Ultra و Juvederm UltraPlus  استفاده می شود.

از میان این فناوری‌ها، گفته می‌شود که فناوری Vycross به دلیل اتصال عرضی اسید هیالورونیک با وزن مولکولی کم و وزن مولکولی بالا، بیشتر از سایرین دوام می‌آورد. تصور این است که ترکیب هیالورونیک اسید  با وزن مولکولی کم و بالا منجر به پیوند متقابل کارآمدتر و طول عمر فیلر بهتر می شود. با این حال، در چند سال گذشته، محصولات مبتنی بر Vycross تعدادی از مشکلات مربوط به ندول‌ها و واکنش‌های التهابی/ایمنی داشته‌اند، بنابراین ممکن است خانواده فیلر‌های Restylane   در عمل نتیجه بهتری ذاشته باشند .

 

مقدار فیلر استفاده شده

مقدار فیلر مورد استفاده در هر ناحیه نیز بر مدت زمان ماندگاری فیلر تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، تزریق گونه با 2 سرنگ Restylane Lyft نسبت به همان گونه‌هایی که با 1 سرنگ Restylane Lyft تزریق می‌شود، ماندگاری بیشتری خواهد داشت. علاوه بر مقدار فیلر، درمان منظم همان قسمت های صورت با فیلر در نهایت منجر به طول عمر بهتر می شود. به عنوان مثال، لب هایی که برای اولین بار با فیلر درمان می شوند ممکن است 4 تا 6 ماه دوام بیاورند. با این حال، با درمان منظم، همان فیلر ممکن است بیشتر دوام بیاورد.

 

هر بیمار متفاوت است. در نهایت، شاید بدن هر بیمار فیلر ها را متفاوت متابولیزه می کند. Restylane Defyne ممکن است 9 ماه در چین های بینی در یک بیمار دوام بیاورد در حالی که بیمار دیگری با متابولیسم کندتر ممکن است نتایج را تا 12 ماه ببیند.

 

اکثر مراجعین باید انتظار داشته باشند که هر 9 تا 12 ماه یکبار درمان فیلر داشته باشند به جز زمانی که لب ها تحت درمان هستند. در مورد لب ها، اکثر مراجعین هر 6-9 ماه یکبار به درمان نگهدارنده نیاز دارند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *